Адреса
м. Київ, вул. Волоська 12/4, 7 корпус НаУКМА, ауд. 409 (4 поверх)
Відповімо на ваші питання
Слідкуйте за новинами
Псевдовибори на окупованому Донбасі: огляд ЗМІ «ДНР» та «ЛНР»

Псевдовибори на окупованому Донбасі: огляд ЗМІ «ДНР» та «ЛНР»

11 листопада в окупованих Донецьку та Луганську прогриміли салюти та відбулися концерти в честь проведення фейкових виборів імітованих голів та членів так званих парламентів самопроголошених «народних республік» Донбасу. В «ЛНР» навіть скасували комендантську годину, щоб населення не боялося прийти на організоване свято, серед хедлайнерів якого виступив російський гурт «Смысловые галлюцинации»[1].

Саме дійство імітованих виборів стало головним інформаційним приводом для медіа-ресурсів «ДНР» та «ЛНР», на основі якого вони намагаються поширити серед місцевого населення певні смисли, провідними з яких стали легітимність «виборів», органів та власне державності псевдореспублік. Особливу увагу окупаційні ЗМІ приділили темі міжнародного визнання «республік», а також реакції України та Росії на факт проведення «виборів». У «ДНР» представники так званої Центральної виборчої комісії заявили, що для висвітлення цього заходу пройшли акредитацію близько 200 ЗМІ, серед яких 79 іноземних[2], однак їх список не оприлюднили.

ЛЕГІТИМАЦІЯ ДЕРЖАВНОСТІ ТА ВИБОРІВ

Ресурс «Луганский информационный центр» акцентує увагу на законності проведення «виборів», посилаючись на відповідну законодавчу базу: «Передбачені Конституцією Луганської Народної Республіки чергові вибори глави ЛНР і депутатів Народної Ради проводилися на основі постанови, прийнятої парламентарями 7 вересня… Народна Рада ЛНР прийняла закони про внесення змін до Конституції і ряду законів Республіки»[3]. Зазначені зміни передбачають продовження терміну повноважень так званих парламентарів та голів самопроголошених «ДНР» та «ЛНР». Створення «законів» у «республіках» дає привід для побудови медійного образу демократично обраної влади в них. Сліз пригадати, що попередній очільник «ДНР» Олександр Захарченко під час імітованого волевиявлення 2014 року був обраний на посаду, не передбачену першою «Конституцією ДНР».

«Первый Республиканский Телеканал» у випуску новин наголошує на тому, що виборці своїм голосом визначатимуть майбутнє «республіки»[4]. А технічний кандидат на посаду очільника «ДНР» Роман Хроменков в ефірі «ТК Юнион» прокоментував, що так званих виборах переможе демократія[5]. Про демократичність виборів говорила і решта кандидатів на прес-конференції, яку організувало «Донецкое агенство новостей»[6].

Щоб створити видимість масової участі населення у виборах, а відповідно – його долученості до формування влади на окупованих територіях, було задіяно різні засоби мотивації, що також не оминули ЗМІ «ДНР» та «ЛНР». Зокрема, портал «Новости Донецкой Республики» у новині з назвою «В Донецьку виявлена черга з охочих проголосувати на виборах» повідомляє, що «люди вишикувалися в чергу для голосування на найдемократичніших виборах в історії ДНР. Також, у входу в приміщення через якусь причину розмістили картинну галерею і забезпечили виїзну торгівлю»[7].

Після створення образу масовості участі населення було оголошено про високу підсумкову явку на «виборах», яка в «ДНР» склала 80,1 %, а в «ЛНР» – 77 %. На основі цих цифр медіа «республік» також маніпулюють поняттями демократичних свобод та державності. Щодо цього «Донецкое агенство новостей» цитує представницю так званого громадського руху «Донецька Республіка» пані Волкову: «Висока явка жителів ДНР на виборах довела, що Донецька Народна Республіка відбулася як держава, де кожен громадянин має право на свободу волевиявлення»[8]. А нинішній виконувач обов’язків очільника «ДНР» та проголошений переможець «виборів» Денис Пушилін на святковому концерті заявив, що завдяки проведеному заходу «ми – держава, з якою доведеться рахуватися всьому світу. Ігнорувати волю і голос народу не дозволено нікому… ми довели всьому світу, що вміємо не тільки воювати, а й будувати державу, засновану на реальних демократичних принципах»[9].

«ВИБОРИ» ТА МІЖНАРОДНА СПІЛЬНОТА

Особливу увагу в «ДНР» та «ЛНР» приділили створенню медійного образу міжнародного визнання цих утворень. Серед провідних тем варто виділити наявність на «виборах» міжнародних спостерігачів, осуд демократії в західних країнах та відповідність «виборів» Мінським домовленостям.

Сайт ЦВК «ДНР» повідомляє, що в Донецьк у якості спостерігачів прибули поважні російські делегати, зокрема члени Федеральних Зборів Російської Федерації, а також представники з європейських країн[10]. Незважаючи на високі посади деяких людей, вони не мають мандату офіційного спостерігача від відповідних організацій чи своїх держав і являються спостерігачами-приватними особами. Окремо слід виділити намагання легітимізувати «вибори» завдяки наявності спостерігачів від утворень без міжнародного визнання, зокрема Абхазії та Південної Осетії. Також «ЛНР» та «ДНР» відправили спостерігачів один одному. Експертом з виборчого процесу для інформаційного ресурсу «Правда ДНР» виступив голова Центрального виборчого комітету Абхазії Тамаз Гогія, який високо оцінив організацію «виборів»[11].

Використовуючи приватних спостерігачів з Європи, місцеві ЗМІ в «ДНР» та «ЛНР» звинувачують західні країни у відсутності демократії, протиставляючи їм високий демократизм «виборів» у «республіках». У якості яскравого прикладу «Донецкое агенство новостей» цитує громадянина Фінляндії: «Коли Захід сьогодні протестує проти виборів, це значить, що він – головний ворог демократії. Тому що західні країни сьогодні – диктатура… А тут, на Донбасі – найчистіша демократія»[12]. Загалом, вимоги міжнародного визнання з посиланням на внутрішню легітимність влади «республік» є головною реакцією тамтешніх ЗМІ на осуд «виборів» з боку європейських країн та США.

РОСІЯ ТА «ВИБОРИ»

Хоча Російська Федерація не визнала «вибори» в «ДНР» та «ЛНР», тамтешні медіа говорять про її підтримку. Серед головних повідомлень – інформація про лист-привітання з перемогою у «виборчій гонці» Дениса Пушиліна та Леоніда Пасічника від помічника Президента РФ Владислава Суркова, який вважається кремлівським куратором «республік»[13]. Також окрема увага приділена виправданням щодо порушення Мінських домовленостей шляхом проведення «виборів». Деякі депутати парламенту РФ прокоментували для місцевих ЗМІ: «ці вибори ніяк не суперечать Мінським домовленостям і ми готові заявити про це на весь світ»[14]. В цілому вони повторюють озвучену перед «виборами» тезу прес-секретаря Президента РФ Дмитра Пескова, який також звинуватив Україну у невиконанні Мінських угод[15].

УКРАЇНА

Україна в окупаційних медіа висвітлюється як невмотивований агресор і порушник Мінських угод. Акцентується увага на тому, що влада в Києві має менше легітимності, ніж новообрані очільники «республік»[16], є неонацистською[17] і залякує мирних мешканців «ДНР» та «ЛНР» з метою знизити явку на вибори. Місцеві ЗМІ посилаються на так званих спостерігачів, які нібито володіють інформацією про погрози населенню: «при перетині кордону, що якщо вони будуть голосувати на виборах, їх чекає розправа, їх позбавлять пенсії»[18]. Також увагу приділено реакції державних органів України, зокрема РНБО, голова якої заявив про покарання для організаторів псевдовиборів. Особливістю цих повідомлень є те, що покаранням від України ЗМІ «республік» лякають і пересічних мешканців[19].

Також окупаційні медіа закликають Київ визнати «новообрану» владу в «ДНР» та «ЛНР» та вести переговори щодо миру саме з ними, а не з Росією. «Україні доведеться якось домовлятися з Республіками, і для цього їй потрібні обрані законні лідери в цих Республіках – і в Донецьку, і в Луганську», – повідомляє «Государственная телевизионная и радиовещательная компания Луганской Народной Республики», цитуючи так званого міжнародного спостерігача, громадянина Угорщини Тамаша Саму[20]. Інший інформаційний ресурс «Новости Донецкой Республики» говорить про те саме у новині під назвою «Скоріше б Мінськ!: В ЛНР сподіваються, що в Києві сядуть за стіл переговорів с новими головами Республік»[21].

Таким чином, псевдовибори у «ДНР» та «ЛНР» створили великий інформаційний привід для місцевих ЗМІ. Медіа окупаційних утворень висвітлюють імітоване волевиявлення як свідчення наявності демократичних свобод та легітимності влади в них. Головним меседжем цих новин стала необхідність визнання міжнародної суб’єктності «республік», що має надати їм право вести на рівних переговори з Україною та іншими державами, зокрема у Мінському процесі в ролі сторони конфлікту.


[1] https://vsednr.ru/prazdnichnye-meropriyatiya-v-donecke-v-den-vyborov-11-noyabrya/

[2] http://dnr-news.com/dnr/47711-okolo-dvuhsot-smi-iz-raznyh-stran-mira-zaregistrirovalis-na-vybory-v-dnr-centrizbirkom.html

[3] http://lug-info.com/news/one/obobschenie-zhiteli-na-vyborakh-progolosovali-za-protsvetayuschee-buduschee-respubliki-foto-40196

[4] https://www.youtube.com/watch?time_continue=321&v=w_rbbBaCXVk

[5] https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=hnklKupUviw

[6] https://dan-news.info/politics/kandidaty-na-post-glavy-dnr-otmetili-vysokij-uroven-podgotovki-i-demokratichnost-vyborov.html

[7] http://dnr-news.com/dnr/47717-v-donecke-obnaruzhena-ochered-iz-zhelayuschih-progolosovat-na-vyborah.html

[8] https://dan-news.info/politics/vysokaya-yavka-na-vyborax-dokazala-chto-dnr-sostoyalas-kak-demokraticheskoe-gosudarstvo-volkova.html

[9] https://dnr-pravda.ru/miru-pridetsya-schitatsya-s-volej-naroda-donbassa-pushilin/

[10] https://cikdnr.su/2018/11/10/v-stolicu-respubliki-pribyli-mezhdunarodnye-nabljudateli-na-vyborah/

[11] https://dnr-pravda.ru/nablyudatel-iz-abhazii-podcherknul-vysokij-uroven-organizatsii-vyborov-v-dnr/

[12] https://dan-news.info/politics/zapad-pokazal-sebya-vragom-demokratii-protestuya-protiv-vyborov-v-donbasse-finskij-politolog.html

[13] http://dnr-news.com/dnr/47734-surkov-pozdravil-pushilina-i-pasechnika-s-pobedoy-na-vyborah-v-dnr-i-lnr.html

[14] https://dnr-pravda.ru/vybory-v-dnr-ne-protivorechat-minskim-soglasheniyam-deputat-gosdumy/

[15] https://dnr-pravda.ru/peskov-vybory-v-dnr-i-lnr-ne-narushat-minskie-soglasheniya/

[16] http://antimaydan.info/2018/11/rejting_poroshenko_okazalsya_v_desyat_raz_nizhe_rezultata_glavy_ln.html

[17] http://lug-info.com/news/one/zhiteli-lnr-vysokoi-yavkoi-pokazali-nezhelanie-zhit-s-ukrainoi-v-odnom-gosudarstve-pisatel-40255

[18]https://dnr-pravda.ru/mezhdunarodnye-nablyudateli-vladeyut-informatsiej-o-zapugivanii-ukrainoj-zhitelej-respublik/

[19] https://dnr24.com/main/29618-kiev-iz-za-vyborov-11-noyabrya-ugrozhaet-donbassu.html

[20] https://gtrklnr.com/2018/11/12/kiev-priznaet-vybory-esli-nameren-uladit-konflikt-mirnym-putem-nablyudatel-iz-vengrii/

[21] http://dnr-news.com/dnr/47720-skorey-by-minsk-v-lnr-nadeyutsya-chto-v-kieve-syadut-za-stol-peregovorov-s-novymi-glavami-respublik.html

Автори

Схожі аналітичні матеріали