Команда Школи політичної аналітики НаУКМА розпочинає роботу над підготовкою рекомендацій щодо культурних політик, спрямованих на посилення ролі культури в процесах примирення і осмислення подій на Донбасі та в Криму. Документ готуємо в межах нового проєкту «Посилення ролі культури в процесах осмислення подій на Донбасі та в Криму і консолідації українського суспільства» за підтримки Українського культурного фонду.
Рекомендації будуть базуватись на доказових принципах та емпіричних даних загальнонаціонального опитування, фокус-груп, інтерв’ю, а також враховуватимуть досвід країн, які постраждали від військових дій або стикались з проблемами ресоціалізації внутрішньо переміщених осіб чи ветеранів. У цьому питанні для нас було важливо врахувати позицію усіх зацікавлених сторін: не тільки митців, культурних операторів та експертів, але й аудиторії, зокрема мешканців сіл і маленьких міст та молоді Донецької, Луганської, Херсонської областей. У результаті проєкту ми представимо аналітичний звіт, де всебічно та ґрунтовно висвітлимо позиції усіх ключових цільових груп.
Чому ми досліджуємо цю проблему?
Після подій 2014 року питання запровадження культурних політик, які б забезпечували осмислення, інтелектуальну та емоційну інтерпретацію подій на Донбасі та в Криму, стало нагальним. Попри всі обставини тоді майже одразу можна було спостерігати появу мистецьких ініціатив, які висвітлювали цілий комплекс проблем та сенсів, пов’язаних з конфліктом. Втім, незважаючи на збільшення кількості самих ініціатив, і досі існує брак інституційної підтримки з боку держави, який негативно впливає на рівень поінформованості про ці проєкти.
Наявність сталої підтримки культурних і мистецьких ініціатив про війну, ВПО та ветеранів забезпечить розвиток та стабільність цієї сфери та у довгостроковій перспективі сприятиме згуртованості українського суспільства та ресоціалізації найбільш уражених війною груп населення.