АНАЛІЗ ПРОГРАМ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ: РЕІНТЕГРАЦІЯ КРИМУ ТА ДОНБАСУ

АНАЛІЗ ПРОГРАМ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ: РЕІНТЕГРАЦІЯ КРИМУ ТА ДОНБАСУ

Для аналізу було взято офіційні передвиборні програми, розміщені на сайті ЦВК, та політичні програми, опубліковані на партійних сайтах, таких партій: “Батьківщина”, “Голос”, “Європейська Солідарність”, “Опозиційна платформа – За життя”, “Сила і Честь”, “Слуга народу”, “Українська стратегія Гройсмана”.  В разі якщо окреме питання не згадувалось у програмах, до аналізу бралась позиція, озвучена представником партії під час дискусій, організованих позапартійною ініціативою Виборча Рада UA.

Далі у тексті під словом “програма” мається на увазі передвиборча або політична програма партії, а під висловом “усі партії” слід розуміти лише ті партії, які було взято до аналізу.

Загалом, позиції партій щодо реінтеграції Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей, за винятком «ОПЗЖ», не суперечать, а радше доповнюють одна одну. 

З-поміж потенційних стратегій реінтеграції найбільше вирізняється запропонована партією «ОПЗЖ», яка вважає, що припинення бойових дій має відбутись шляхом діалогу та компромісів. Партія також чітко прописує формат цих переговорів: прямі перемовини у чотирикутнику Київ—Донецьк —Луганськ—Москва. Усі ж інші проаналізовані партії відкидають перспективу діалогу з бойовиками. Разом з тим, «ОПЗЖ» пропонує прийняти спеціальні закони: про амністію, про вибори, про вільну економічну зону на Донбасі, а самому Донбасу надати автономний статус у складі України.

Що стосується пріоритетних заходів з реінтеграції, то в програмі партії «ЄС» чітко зазначено, що повернення територій має відбутись політико-дипломатичним шляхом на основі виконання Мінських домовленостей та за допомогою введення миротворчої місії ООН на тимчасово непідконтрольні Уряду території. ВО «Батьківщина» також акцентує увагу саме на міжнародних механізмах, а саме на проведенні переговорів у Будапештському форматі (США, Велика Британія, Росія, Китай, Франція). Схожою є позиція партії «СіЧ», яка планує повернути тимчасово непідконтрольні території шляхом дипломатичних та економічних заходів міжнародного тиску, насамперед у рамках зобов’язань країн-підписантів Будапештського меморандуму, а також завдяки розвитку Нормандського та Мінського переговорних процесів.

Натомість, партія «Голос» пріоритетним у цьому напрямку вважає розвиток вільної частини Донбасу та прикордоння з Кримом, налагодження виплати пенсій українським громадянам на непідконтрольних територіях, спрощений доступ до освіти та отримання українських документів, покращення КПВВ; все це – у поєднанні з систематичною дипломатичною роботою на міжнародних майданчиках. Подібною є позиція партії «СН», хоча вона і не зафіксована у програмі: відновлення та розвиток звільнених територій, переобладнання КПВВ, проведення інформаційної роботи. Так само в програмі не зазначена і позиція партії «УСГ», яка, втім, полягає у першочерговій потребі виведення російських військ та залученні міжнародних миротворців.

Важливим питанням, що розкрито лише у частині програм партій, є підтримка внутрішньо переміщених осіб (ВПО). І якщо «ЄС» лише констатує необхідність такої підтримки, то «Голос» у своїй програмі обіцяє розширити можливості ВПО брати учать у житті громад, які їх приймають (вибори, інструменти локальної демократії), а також створити можливості для отримання державних сервісів у будь-якій точці країни. «Батьківщина», в свою чергу, також виступає за повернення права голосу, а також забезпечення державою житла і роботи для ВПО. Партія «СіЧ» пропонує надавати цим громадянам пільгові кредити та врегулювати майнові відносини між ними та фінансовими установами.

Матеріал підготовлено Школою політичної аналітики НаУКМА на замовлення Виборчої Ради UA в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні, а також за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».

Схожі аналітичні матеріали