Наслідки війни між Косово і Сербією заслуговують особливої уваги, адже Україна може винести ряд уроків для повоєнного становлення. Саме на цьому ми сфокусувалися у нашій онлайн-лекції з Байрамом Геці – дослідником з питань безпеки Приштинського інституту політичних наук, лектором Академії збройних сил Косово, про післявоєнний досвід Косово та уроки для України.
Косово підтримує нашу державу у протистоянні росії. Зокрема, президентка Косова – Вйоса Османі-Садріу разом з іншими громадянами взяли участь у Марші підтримки України, що відбувся у Приштині.
Під час онлайн-лекції ШПА, Байрам Геці презентував становлення Косова від часів Вілаєту до періоду у складі Югославії та повоєнного становлення.
Розповідаючи про косовський досвід жахливих звірств у Косово, пан Геці акцентував увагу на масовий терор сербів, зокрема про зґвалтування мирного населення (загалом 20 000 зґвалтованих), проблеми біженців (850 000 біженців, які втекли до Албанії та Македонії та той факт, що Косово має вирішити проблему тих, хто був змушений тікати під час війни) зруйновані школи (700 спалених навчальних закладів).
Байрам Геці наголосив на ключових моментах, у яких Косово має досвід та може допомогти Україні під час і після війни:
- Допомога жертвам зґвалтування, тортур чи жорстокого поводження під час війни.
- Розмінування територій.
- Протидія пропаганді на міжнародній арені, яка може бути використана окупантами як інструмент для дискредитації політиків з України, як це свого часу робила Сербія щодо лідерів Косова.
- Опір фальшивим свідкам, яким платять загарбники за свідчення, сфабриковані у суді.
Досвід Косово також показує, що багато лідерів часів війни пізніше пішли в політику, що для України може означати, що ці люди можуть взяти на себе керівні ролі в післявоєнній політиці. Розбудова миру в країні, яка виграла війну, набагато легша, ніж у країні, яка програла війну. Це означає, що наслідки війни значною мірою визначатимуться тим, як закінчиться війна. Байрам Геці переконаний, що Україна матиме підтримку міжнародної спільноти у процесі післявоєнної відбудови, насамперед в економічній сфері.
Підсумки онлайн-лекції були підготовлені та опубліковані Школою політичної аналітики НаУКМА в рамках Програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст інформаційного матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.