Процес відновлення України відбуватиметься цілісним зусиллям суспільства у співпраці між національними та міжнародними стейкголдерами, приватним сектором, громадянським суспільством, науковцями та органами місцевого самоврядування.
Про це йдеться у “Декларації Лугано” – документі про принципи відновлення України, ухваленому під час Міжнародної конференції URC2022.
Усі без виключення учасники Конференції висловили захоплення людським потенціалом українців, заявили про подальшу готовність надавати всебічну підтримку Україні в її відновленні та протистоянні російській агресії.
Директор Школи політичної аналітики НаУКМА Максим Яковлєв також взяв участь в URC2022. У коментарі для Geneva Solutions він відзначив, що для ефективної відбудови України втілення ухвалених у Швейцарії принципів має відбуватися вже зараз. Першочерговим кроком має стати пошук інвесторів та потенційних виконавців конкретних завдань і проєктів.
Як неодноразово заявляли в Лугано, процес післявоєнної реконструкції буде кращим і ефективнішим, якщо думати і робити те, що можливо вже зараз
зазначив директор ШПА
За словами Максима Яковлєва, представники міжнародних організацій та бізнесу готові надавати підтримку для розвитку нашої держави та її відбудови, спираючись на попередній позитивний досвід співпраці та високо оцінюючи людський потенціал українців.
Команда ШПА підкреслює також не менш пріоритетну складову відбудови України – соціальне відновлення. На цьому також наголосили й інші учасники URC2022, обговоривши це питання під час окремої тематичної панелі. У цьому контексті необхідно створити умови для повернення в Україну тих, хто виїхав, а також не втратити майбутніх фахівців – українських студентів. Один з ключових кроків щодо останнього – стимулювання креативності учнів шкіл. Цю ідею озвучив регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи Аруп Банерджі.
Оцінюючи принципи “Декларації Лугано”, Школа політичної аналітики наголошує на такому:
- Війна все ще триває, однак думати про відбудову, планувати її на стратегічному рівні треба вже зараз.
- Процес відновлення має відбуватись відкрито і прозоро, а керівну роль має отримати Україна.
- Відбудова має зробити Україну ще кращою та потужнішою, не лише в економічному, але й в соціальному та екологічному вимірах.
Серед можливостей, які відкриває документ ми виділяємо:
- Широку міжнародну підтримку та готовність надавати її у довготривалій перспективі.
- Визнання нашого прагнення стати повноцінним членом ЄС і підтримка нас у цьому напрямі.
- Співпраця громадянського суспільства та державних органів України відбувається вже та буде посилюватися із взаємоповагою та всебічною підтримкою.
- Готовність міжнародної спільноти братися за відбудову конкретних регіонів та населених пунктів, окремих елементів інфраструктури (наприклад, закладів освіти) вказує на те, що наші західні партнери вже думають про конкретику.