Українці втомились від популістів? – результати опитування

Українці втомились від популістів? – результати опитування

У вересні 2020 року Info Sapiens на замовлення Школи політичної аналітики НаУКМА провели дослідження громадської думки щодо ряду важливих суспільно-політичних питань, які стосуються реінтеграції тимчасово окупованих територій, роботи державних органів та популізму. Зокрема, перевірялась поширеність підтримки окремих популістичних тверджень-маркерів у порівнянні з минулим роком (опитування в рамках Омнібусу КМІС від 2019 року).

Одним з цікавих результатів стало те, що українці вже не готові толерувати порушення процедури задля прийняття невідкладних та важливих для суспільства законів. У порівнянні з 53% респондентів, що погодились у 2019 році, лише 29% підтримують цю ідею цього року. Таку зміну настроїв найбільш ймовірно можна пояснити деяким розчаруванням у популістичних лозунгах та активному періоді законотворення останнього року.

Втім, відповіді на друге питання-маркер показали, що деякі речі залишаються загалом незмінними. Пропозицію, що «парламент не має права ухвалювати закони, що суперечать громадській думці» переважна більшість все одно підтримала, хоч і меншою мірою: 63,2% загалом погодились з цим твердженням.

Остання перевірка на стійкість до популізму українців у вигляді питання про непомильність народу на референдумі навіть показала зворотні тенденції: вважають, що народ може помилятись, 45% проти 20,6% опитаних. Хоча раніше ця різниця біла більш промовистою (відповідно, 63% проти 17,5%).

Тож бачимо, що боротьба з популізмом триває. І поки в одних питаннях ми набираємось імунітету, в інших – ще дужче провалюємось у його пастки.

💪Підтягнути свої знання про популізм та навчитись помічати його з першої секунди можна за допомогою нашої абетки: http://bit.ly/2Sn4xj1

🔍Детальні результати опитування доступні за посиланням: https://bit.ly/36HQ7iV


Опитування проведено Info Sapiens на замовлення Школи політичної аналітики в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд “Відродження” у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. Польовий етап тривав з 2 по 16 вересня 2020 року. На наше замовлення було включено 35 питань на теми реінтеграції Криму та Донбасу, роботи державних органів та місцевих виборів.