Протягом 15-16 березня ШПА та ключові стейкхолдери обговорили найбільш дискусійні питання політики реінтеграції.
Двадцять чотири експерти працювали над питаннями люстрації, відповідальності за співпрацю з окупаційними адміністраціями (включаючи потенційну амністію) та когнітивної деокупації.
Ми обрали формат світового кафе, тому що він передбачає роботу в малих групах і сприяє кращому об’єднанню представників різних сфер діяльності: народних депутатів України, представників уряду та прокуратури, а також неурядових експертів з політики реінтеграції для обміну думками та пошуку спільних точок дотику.
Результатом дводенної дискусії став документ, що буде представлений під час публічного круглого столу в першій половині квітня.
Раді поділитися напрацюваннями світового кафе «Розробка політик реінтеграції деокупованих територій»:
У дискусії підіймалися проблемні питання визначення у чинному законодавстві колабораційної діяльності та санкцій за неї, зокрема, обговорювали потенційні зміни до статті 111(1) КК.
Експерти виділили наступні необхідні кроки для проведення люстрації: індивідуальний підхід до розгляду кожної справи, створення координаційного органу для менеджменту роботи комісій з люстрації у різних сферах, розробка умов, критеріїв та строків люстрації.
Також обговорювали проблеми браку кадрового резерву, зокрема, наголошували на необхідності розробки програм залучення та стимулювання фахівців, молоді, пенсіонерів, ветеранів та інших.
Розглядали й питання когнітивної деокупації людей на деокупованих та тимчасово окупованих територіях в контексті комунікації та заходів в українському суспільстві.
Експерти наголошували, що першочергово варто прагнути до згуртованості та уникати комунікації, що провокує розбіжності. Натомість необхідно посилити політику «єдиного голосу» та комунікувати лише узгоджені політичні позиції. Було відзначено, що наразі відсутня цілісна політика з когнітивної деокупації, тому потрібно вже зараз її формувати.