Адреса
м. Київ, вул. Волоська 12/4, 7 корпус НаУКМА, ауд. 409 (4 поверх)
Відповімо на ваші питання
Слідкуйте за новинами
АНАЛІЗ ПРОГРАМ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ: БЕЗПЕКА, ОБОРОНА, МІЖНАРОДНІ ВІДНОСИНИ

АНАЛІЗ ПРОГРАМ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ: БЕЗПЕКА, ОБОРОНА, МІЖНАРОДНІ ВІДНОСИНИ

Для аналізу було взято офіційні передвиборні програми, розміщені на сайті ЦВК, та політичні програми, опубліковані на партійних сайтах, таких партій: “Батьківщина”, “Голос”, “Європейська Солідарність”, “Опозиційна платформа – За життя”, “Сила і Честь”, “Слуга народу”, “Українська стратегія Гройсмана”.  В разі якщо окреме питання не згадувалось у програмах, до аналізу бралась позиція, озвучена представником партії під час дискусій, організованих позапартійною ініціативою Виборча Рада UA.

Далі у тексті під словом “програма” мається на увазі передвиборча або політична програма партії, а під висловом “усі партії” слід розуміти лише ті партії, які було взято до аналізу.

Про розвиток Збройних сил України мовчить лише одна партія – «Опозиційна платформа – За життя». «Слуга Народу», «Голос», «Українська Стратегія Гройсмана» обіцяють запровадити стандарти НАТО. Покращити рівень матеріального та соціального забезпечення військових мають на меті «ЄС», «Голос», «Українська Стратегія Гройсмана», «Батьківщина» та «Сила і Честь». Також «ЄС», «Голос», «Сила і Честь» пишуть про новітні зразки озброєння для ЗСУ. «Слуга Народу» говорить про відплив цінних кадрів з армії та про запровадження системи перенавчання солдатів й офіцерів. Про відмову від призову висловлюються всі партії, окрім «Слуги Народу» та «ОПЗЖ», які оминули це питання. Щоправда, «ЄС» уточнює про збереження шестимісячної призовної служби на час перехідного періоду, а «Голос» та «Сила і Честь» планують доповнювати професійну армію підрозділами територіальної оборони.

Тільки дві з семи партій у своїх програмах торкнулися реформи оборонних закупівель. Зокрема «Слуга Народу» обмежилася про децентралізацію та демонополізацію оборонних держзакупівель. «Голос» пропонує запустити відкриті тендери на постачання техніки та озброєнь, до того ж партія каже про «громадський контроль витрат на оборону (зокрема через електронні інструменти, доступні онлайн), публічно-приватне партнерство, залучення приватного бізнесу та іноземних інвестицій, а також розвиток експорту зброї».

«ОПЗЖ» єдина виступає проти членства України в будь-яких військово-політичних союзах, а решта партій солідарні в тому, що Україна має стати членом НАТО. Всі політичні сили окрім «ОПЗЖ» підтримують членство України в Європейському Союзі, однак «Європейська стратегія Гройсмана» не вказала цього у своїй програмі. Слід виокремити «Європейську Солідарність», яка називає у програмі конкретні дати: отримання Плану дій членства в НАТО і подачу заявки на вступ до ЄС – у 2023 році, членство в ЄС – у 2030 році. 

Про посилення санкцій проти Росії у своїх програмах пишуть  «Європейська Солідарність» та «Голос», а от «ОПЗЖ» виступає за «припинення політики обопільних санкцій та відновлення взаємовигідних торговельно-економічних зв’язків з Росією та країнами СНД».

Про розмір бюджету безпеково-оборонного сектору у своїх програмних документах згадали тільки «Слуга Народу» та «Європейська Солідарність». Перша каже про встановлення видатків на оборону у розмірі не менше 5% ВВП, а друга – про їх збільшення до 6-7 % від ВВП.

Інформаційній безпеці у своїх програмах приділили увагу тільки «Європейська Солідарність» та «Українська Стратегія Гройсмана». Остання зокрема пише про «Захист інформаційно-культурного суверенітету України». «ЄС» говорить про створення ефективної системи розпізнавання неправдивої інформації, запровадження елементів медіа-грамотності та критичного мислення в освітні програми всіх рівнів, а також про створення вітчизняного мовлення за кордоном. 

Матеріал підготовлено Школою політичної аналітики НаУКМА на замовлення Виборчої Ради UA в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні, а також за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».

Схожі аналітичні матеріали

Теми
Якою могла бути Українська Конституція

Якою могла бути Українська Конституція

Теми
Матеріали семінару “Quo Vadis, Україно? (Проблеми формування лівого центру після президентских виборів 1999 р.)

Матеріали семінару “Quo Vadis, Україно? (Проблеми формування лівого центру після президентских виборів 1999 р.)

Теми
Адміністративний ресурс на виборах та методи протидії

Адміністративний ресурс на виборах та методи протидії