Анна Осипчук, наукова директорка ШПА НаУКМА, взяла участь у конференції «Роль діалогу і медіації в часи війни і відновлення України. Спираючись на досвід 30 років медіації, 10 років діалогу в Україні».
📌У межах дискусії «Згуртована громада з досвідом окупації чи без: розподіл зон відповідальності та рольових меж» Анна Осипчук поділилася результатами фокус-групових дискусій у деокупованих громадах Харківської, Херсонської та Миколаївської областей.
🔹Окупація поглибила існуючі проблеми у громадах. Водночас, як свідчать результати досліджень, громади з активнішим місцевим самоврядуванням краще пережили окупацію та швидше відновлюються через вищий рівень зґуртованості.
🔹Нестача комунікації від місцевої влади чи уповноважених органів породжує напругу. Попри те, що мешканці розуміють неможливість вирішення всіх проблем одразу, вони очікують більш прозорої комунікації щодо вирішення гострих питань. Наприклад, бракує інформації щодо пріоритетів та порядку відбудови пошкоджених будівель. Є також невдоволення ефективністю притягнення до відповідальності за колабораційну діяльність.
🔹Після деокупації розмінування полів було однією з головних проблем для мешканців. Зараз ця тема відійшла на другий план, поступившись іншим питанням, що свідчить про зміну потреб у громадах.
🔹Напруга між мешканцями деокупованих громад з різним досвідом зменшується. У другій хвилі фокус-групових досліджень ми не фіксували тієї напруги між людьми, які пережили окупацію, і тими, хто виїжджав, як це було відразу після деокупації. Зараз є тенденція до зростання розуміння різних досвідів. Одними з основних чинників таких змін, як зазначила Анна Осипчук, можуть бути час і активні міжособистісні діалоги серед мешканців громад.
Медіація та діалог — ключ до ефективної реінтеграції тимчасово окупованих територій та вирішення гострих соціальних питань, тому ми раді долучитися до такого заходу наших колег 🗝