У середині серпня 2022 року Школа політичної аналітики Києво-Могилянської академії поцікавилась думками та ставленням українців до співгромадян, які залишились на тимчасово окупованих територіях.
Так, насамперед впадає у вічі, що теза «Жителі тимчасово окупованих територій не мають вибору і змушені отримувати російські паспорти» набирає приблизно однакову кількість прихильників (35,7 %) та противників (36,6 %). Проте у відповідях на це питання маємо значні регіональні відмінності, що насамперед можна пов’язати з близькістю до тимчасово окупованих територій.
Цікаво, що у Києві та на Заході України кількість незгодних значущо переважає. У столиці 39 % не погоджуються, натомість 26,6 % підтримують запропоновану тезу. Так само на Заході України співвідношення складає 48,3 % проти 30,2 %. На Півдні України «голоси розділилися» порівну – по 37 %. Водночас переважно згодні з твердженням про вимушеність отримання російських паспортів та відсутність вибору на Сході («не згодні» – 25,3 %, «згодні» – 43,9 %), на Півночі («не згодні» – 32,7 %, «згодні» – 38,6 %), у Центрі («не згодні» – 32,6 %, «згодні» – 37,1 %).
Переважна більшість опитаних українців згодні, що вчителів, які погодились працювати в школах на тимчасово окупованих територіях, має бути звільнено після деокупації: 43,6 % підтримують цю тезу, тоді як 29,4 % – проти.
Натомість абсолютна більшість українців (59,8 %) не згодні, що всі, хто лишився на окупованих до 24 лютого територіях, є ворогами України (тоді як вважає їх ворогами 14,4 %). При цьому, у відповідях на це питання фактично немає істотних регіональних відмінностей.
Нас також цікавило наскільки респонденти згодні, що «Всі, хто хотів, змогли евакуюватись з територій України, окупованих після початку повномасштабного вторгнення». Цікаво, що більшість погоджується з цим твердженням – 46.4 %, тоді як чверть не згодні (25,1 %) і ще чверть – відповідали «і так, і ні» (25,2 %). Єдиний регіон, де однакова кількість погоджується і не погоджується – це Схід України: по 32 % відповідно і ще 29,1% вибрали опцію «і так, і ні». У всіх інших регіонах кількість тих, хто згодні, що всі охочі змогли виїхати, переважає майже вдвічі, крім Києві, де їх тільки на третину більше.
Дослідження було проведено ТОВ «ІНФО САПІЄНС» в рамках Омнібусу. Опитування проводилося методом CATI (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, computer-assisted telephone interviews) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Польовий етап тривав з 12 до 18 серпня 2022 року. Вибірка складає 1000 осіб віком від 16 років. Структура вибірки відповідає структурі населення за такими параметрами, як стать, вік, розмір населеного пункту і регіон відповідно до даних Державної служби статистики на 1.01.2022. Опитування не проводилось у АР Крим, м. Севастополь, а також в інших тимчасово окупованих Росією територіях України, де українські оператори не надають послуги мобільного телефонного зв’язку. Також опитування не охоплює українців, що виїхали за кордон. Максимальна теоретична похибка не перевищує 3,1%.