Вже за кілька тижнів відбудеться саміт Кримськаої платформи, в якому очікується участь щонайменше 33 країн світу. Директор ШПА Максим Яковлєв разом з іншими експертами у програмі «Україна.Сьогодення» на Українському радіо прокоментував очікування від старту ініціативи та деякі інші аспекти роботи Платформи.
Зокрема під час ефіру обговорювали рівень представництва учасників на заході. Серед них вже були названі президент Європейської ради Шарль Мішель та міністр транспорту США Піт Буттіджедж.
Максим Яковлєв зауважив, що хоча рівень заходу очікувався високим, зокрема, йшлось про присутність самого Тайїпа Реджепа Ердогана, зараз такі розмови стихають.
Серед інших важливих факторів, що можуть вплинути на рівень представництва, директор ШПА назвав вибір дат.
«Я розумію логіку тих, хто вважає це хорошою ідеєю – не розводити у часі Платформу та святкування 30-річчя незалежності. Якщо людина приїхала на святкування, то відмовитися взяти участь Кримський платформі вже буде недоречно. Водночас можуть бути лідери країн, які, можливо, і підтримують українську незалежність, але які з тих чи інших причин (зокрема навіть для того, щоб подобатись своєму електоратові) не готові брати участь цій Платформі, щоб не дратувати Росію», –зазначив політолог. Він також додав, що у такому випадку лідерам країн вірогідно доведеться брати з собою заступників, людей трохи нижче рівня представництва, щоб делегувати участь у заході. Іншим варіантом буде просто відмова від участі, через можливу дискредитацію з точки зору політичної кон’юнктури.
Нагадаємо, що 6-го серпня вже відбувся установчий форум експертної мережі Кримської платформи, яка об’єднала понад 180 аналітики з 33 країн світу та є одним з трьох треків ініціативи. Мету та завдання мережі пояснив Антон Кориневич, Постійний представник Президента в Автономній республіці Крим та м. Севастополь: «Експертна мережа існує для того, щоб забезпечити якісну аналітику і якісні policy papers, які згодом державні органи України зможуть використовувати. Найголовніше завдання експертів – це безумовно впливати на рішення держави через підготовку відповідних аналітичних та експертних матеріалів».
Представник Президента також розповів, що за підсумком саміту очікують отримати сильний політичний документ, певну декларацію про наміри щодо невизнання спроби анексії і в цілому щодо подальшої роботи далі з деокупації та реінтеграції як з боку України, так і з боку партнерів.
Кримська платформа – дипломатична ініціатива України, у перспективі – міжнародний координаційний механізм для повернення питання Криму до порядку денного, захисту прав людини в Криму та сприяння деокупації півострова.
Відеозапис з ефіру доступний за посиланням: https://youtu.be/7_Iq_XYwzjY