Як громадським активістам бути успішними у співпраці з владою? Висновки з презентації у Краматорську

Як громадським активістам бути успішними у співпраці з владою? Висновки з презентації у Краматорську

Однією з болючих проблем, з якою стикаються молодіжні громадські активісти, є співпраця з владою. Хоча у цьому питанні молодіжні громадські організації залишаються досить відкритими, нерідко опорою для взаємодії стають особисті контакти, які залежать від конкретних персоналій, що перебувають у владі.

«Взаємодія часто засновується на особистих контактах. Якщо влада змінюється, через репутацію, контакти вони продовжують працювати», – зауважив директор ШПА Максим Яковлєв під час презентації дослідження «Донбас очима молодіжних активістів: стан громадянського суспільства та перспективи реінтеграції» у Краматорську.

Молодіжні ради залишаються одним із важливих інструментів взаємодії з владою. У такому форматі вибори вже не є надто вагомим чинником у зміні відносин з нею. «Для когось співпраця з владою тотожна Департаменту молоді і спорту. Для когось це більше про особистісний рівень взаємодії, і ситуація змінюється залежно від окремих голів департаменту», – додав аналітик ШПА Олег Сабура та зазначив, що для покращення цієї ситуації варто розвивати взаємодію саме на інституційному рівні.

Деякі представники активної молоді Краматорська зазначили, що у влади існує певне упереджене ставлення та нерозуміння діяльності організацій, що є проблемою для налагодження контактів.

Ми запитали у представників міста Краматорськ, чи нова влада так само успішно налагоджує контакти, чи все дійсно залежить від окремих людей.

«Зараз у нас у місті прийшла нова молода команда, вона дуже активна. Весь виконавчий комітет Краматорська дуже щільно приділяє увагу і громадським діячам, і командам, які працюють з громадськими діячами. Наприклад USAID, Данській Раді у справах біженців та іншим», – прокоментував ситуацію Данило Плахін, голова фракції «Слуга Народу» у Краматорській міській раді, директор ФК «Краматорськ», та закликав звертатись молодь до влади зі своїми ініціативами.

Щоб громадським активістам бути успішними у співпраці з громадською владою, пан Данило порадив дві речі:

  1. Бути обізнаними у структурі влади, розуміти куди і за чим можна звернутись.
  2. Бути наполегливими та багато працювати. «Якщо не відкривають двері – стукатись у вікно. Якщо не відкривають вікно – шукати інші двері».

«На рідкість, у нашій міській раді різні політичні сили разом працюють на благо громади. Немає ніяких політичних інтриг, баталій. Всі голосують нормально, на благо громади. Якщо це гарний проєкт – ми його обговорюємо, радимось, щось змінюємо, щось додаємо, щось прибираємо. Немає абсолютно ніяких політичних розбіжностей, всі працюємо в одному напрямку», – додав він щодо політичних, партійних розбіжностей у питанні взаємодії з владою.

Гості події виокремили додаткові проблеми, які потребують більшого вивчення: безробіття, відтік активної молоді та прибуття на її місце сумнівних кадрів. Вони також застерегли, що варто бути обережними у питанні проведення спільних змагань, заходів разом з представниками ОРДЛО. Важливо враховувати внутрішній регіональний контекст, загальні настрої у країні. Такі ініціативи, імовірно, будуть сприйняті негативно та піднімуть шквал хейту навіть до найбільш поважних, авторитетних представників влади.

Відеозапис події: bit.ly/36w5MSE

Презентація: bit.ly/3A9Lf41


Дослідження проводилось у 2 хвилі та мало на меті глибинне оцінювання процесів управління, комунікації, залучення до діяльності молодіжних громадських організацій на підконтрольних територіях Донецької та Луганської областей і бачення політики реінтеграції молодіжними лідерами регіону. Для цього команда поспілкувалась з 59 учасниками з 29 молодіжних громадських організацій.

Дослідження проведено Школою політичної аналітики в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд “Відродження” у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні.