Ні воєнному поверненню Криму, так підтримці жителів, але не за рахунок власних пільг

Дослідники Школи політичної аналітики НаУКМА проаналізували погляди українців щодо тимчасово окупованого Криму та його мешканців за минулий рік.

2 березня на основі опитувань, що проводились з березня 2020 до січня 2021 року, організація представила зріз думок та позицій «пересічного українця» щодо проблем, пов’язаних з окупованим півостровом.

З питанням повернення окупованого півострову українці загалом визначились: більшість громадян відкидає воєнний сценарій деокупації. Втім, щодо майбутнього статусу півострова такої однозначності немає – майже однаково допускаються повернення до-окупаційного статусу, створення кримськотатарської автономії чи відсутність особливого статусу взагалі.

Наукова директорка ШПА Анна Осипчук зазначила, що обговорення можливих сценаріїв деокупації Кримського півострову фактично відсутнє як в політичному, так і в широкому суспільному дискурсі.

«Якщо для тимчасово окупованих територій Донбасу час від часу піднімаються питання введення міжнародного контингенту та / чи адміністрації, то єдине питання, яке фактично обговорюється щодо Криму – це його майбутній статус. Водночас нагальною є потреба напрацювання конкретних сценаріїв деокупації півострова та артикуляція їх як на внутрішньому, так і на міжнародному рівні» - пояснила вона.

Оцінюючи конкретні кроки української держави щодо підтримки населення тимчасово окупованого Криму, опитані радше підтримують їх. Та якщо потенційно ці кроки можуть зменшувати власні пільги, привілеї чи загалом можливості самих опитаних – ця підтримка відповідно зменшується.

«Хоча врахування громадської думки і є важливим для формування та реалізації політики реінтеграції Криму, влада має виходити насамперед з державних інтересів та державницької позиції. Так, реакція населення на введення пільг для випускників з Криму для вступу до українських ЗВО влітку 2020 року показала не тільки недокомунікованість цього кроку та його необхідності, але й недостатню в цілому роботу з громадськістю» - зауважила Анна Осипчук.

Так само, попри тимчасову окупацію, майже половина опитаних вважає, що Крим і досі залишається прийнятним місцем для відпочинку та туризму, а сполучення між материком та півостровом має бути поновлено. Водночас позиція українського суспільства щодо відновлення водопостачання до Криму є сталою: попри високий рівень невизначеності, більшість виступає проти.

Деталі щодо результатів опитування доступні у звіті «7 років окупації Криму: що думає українське суспільство».


Публікація видана в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд "Відродження" у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. Думки та позиції, викладені в цій публікації, є твердженнями автора та не обов'язково відображають позицію Посольства Швеції в Україні, Міжнародного фонду "Відродження" та Ініціативи відкритого суспільства для Європи (OSIFE).

Comments are closed.