У 1998 році в Києво-Могилянській академії було утворено структурний підрозділ "Центр досліджень національної безпеки". За ініціативи викладачів та студентів кафедри політології НаУКМА і стараннями Олексія Гараня та Ростислава Павленка у 2001 році при Центрі було розпочато проект під назвою "Школа політичної аналітики" (ШПА). Метою цієї структури стало сприяння професійній підготовці викладачів, аспірантів та студентів НаУКМА у сфері прикладної політології та аналізу політики.
Протягом 2001-2005 років Школа активно розвивалась та долучалась до загальноукраїнського, а згодом і міжнародного аналітичного середовища. Наприклад, саме ШПА щорічно готувала аналітичні огляди про Україну для видання «Nations in Transit», на підставі яких міжнародна організація «Freedom House» визначала позицію України у відповідному рейтингу. Оскільки діяльність ШПА була дуже успішною, то згодом весь Центр досліджень національної безпеки переформатовується і отримує назву Школа політичної аналітики.
Буремні політичні події кінця 2004 – почату 2005 року не лишили байдужими аналітиків ШПА, оскільки, попри постулат політичної незаангажованості, Школа політичної аналітики НаУКМА завжди декларувала свою активну громадянську позицію. Тож значна частина команди Школи долучилась до розробки та вироблення публічних політик вже у статусі співробітників Секретаріату Президента України та Національного інституту стратегічних досліджень.
Як наслідок, ШПА оновила свій склад та залучила до своєї діяльності нових студентів, аспірантів та випускників кафедри політології. Нова команда швидко опанувала навички аналітики і вже у 2008 році створила веб-портал ua-energy.org, присвячений питанням української енергетики. З часом група аналітиків, які працювали над сайтом та спеціалізувались на питаннях енергетики, виокремилась в окремий незалежний проект DіXі Group, що на сьогодні є провідним українським аналітичним центром у своєму напрямку.
Протягом 2010-2014 років Школа політичної аналітики НаУКМА, за підтримки Національного фонду на підтримку демократії, зосередила свою аналітичну роботу головним чином навколо розробки дизайну конституційної реформи та вироблення механізмів залучення до неї громадськості. Разом з тим, командою ШПА була видана серія матеріалів, присвячених реформі судової системи як невід’ємної частини глибинних змін у системі державних структур. Також цей період відзначився співпрацею з Оксфордським університетом у рамках академічно-аналітичного проекту «Коаліційний президенціалізм».
З 2014 року і по сьогодні Школа політичної аналітики НаУКМА фокусує свою увагу на тих актуальних проблемах, що постали у зв’язку з анексією Криму, військовою агресією Росії на Сході України, інформаційною війною, а також поширенням явища популізму і посиленням його негативних впливів.