Ми, представники аналітичного середовища та громадянського суспільства України, висловлюємо занепокоєння намірами Уряду скоротити видатки на гуманітарну сферу: освіту, культуру, молодіжну та інформаційну політику.
Ми, як активна частина суспільства, розуміємо важливість оптимізації бюджету у зв’язку з розповсюдженням коронавірусу COVID-19. Очевидною є потреба виділення додаткових коштів на боротьбу з пандемією та, відповідно, пошук джерел для фінансування цих заходів. Разом з тим, усвідомлюючи виключну важливість та ціну рішень, які сьогодні ухвалюються керівництвом держави, ми звертаємо Вашу увагу на те, що у гонитві за швидкими рішеннями неприпустимо ігнорувати потребу в детальному аналізі та публічній комунікації наслідків змін у фінансуванні окремих галузей.
Освітня, культурна, молодіжна, інформаційна – в усіх цих сферах протягом останніх років були розпочаті істотні реформи, які схвально сприйняли як профільні середовища, так і експерти. Тож лише зараз перші плоди системних змін стали помітними. Гуманітарна сфера успішно пройшла період політичних трансформацій 2019 року, а результати реформ закріпились та отримали перспективу стати довгостроковими.
Проте 2020 рік приніс кілька загроз для подальшого розвитку комплексу гуманітарних політик. Перша – інституційна – пов’язана з трансформаціями, які спіткали новоутворене Міністерство культури, молоді та спорту. В умовах відсутності профільного міністра цей центральний орган виконавчої влади було наново розділено на два міністерства, а політики, реалізовані командою МКМС, згорнуто або призупинено через процес реорганізації. Про наслідки цих дій нещодавно розповіла т.в.о. міністра культури Світлана Фоменко. Друга загроза, яка нависла вже над усією гуманітарною сферою, це пропозиції щодо істотного скорочення видатків, внесена без будь-якого попереднього обговорення, комунікації та, що головне, оприлюднення детального аналізу наслідків таких змін.
Розвиток гуманітарної сфери в державі, яка перебуває у стані війни, рівнозначний військовому розвитку. «Освіта — це найпотужніша зброя, яку можна використати, щоб змінити світ» (Нельсон Мандела), а культурна, інформаційна та молодіжна політики тримають ментальний фронт війни.
Враховуючи все вищенаведене, ми закликаємо Уряд:
- Бути відкритими у своїх намірах щодо змін до бюджетів освітньої, культурної, інформаційної та молодіжної політик. Проводити консультації та обговорення шляхом віддаленого зв’язку як з представниками відповідних сфер, так і з громадянським середовищем. Відмовитись від практики непублічних рішень та інформування суспільства постфактум.
- Попри складні обставини пандемії коронавірусу COVID-19, проводити ретельний аналіз наслідків тих чи інших потенційних рішень, особливо щодо скорочення фінансування гуманітарної сфери, та ухвалювати рішення на основі фактів та результатів аналізу.
- З особливою увагою поставитись до культурних та освітніх програм, що стосуються громадян, які проживають на ТОТ Криму та в ОРДЛО, а тому не скорочувати видатки на ці критично важливі програми.
Наша держава сильніша, коли всі ми працюємо пліч-о-пліч, а тому ми висловлюємо щиру готовність допомогти усіма своїми доступними ресурсами там, де можливості держави обмежені.
Viribus unitis - Спільними зусиллями!
Школа політичної аналітики НаУКМА
Український незалежний центр політичних досліджень
Аналітичний центр "Школа політичної аналітики "ПОЛІС" Національного університету "Острозька академія"
Інститут громадянської освіти НаУКМА
Підтримати звернення: https://forms.gle/MLEbnZASX3AHRnpg7