28 жовтня аналітик та керівник одного з проектів ШПА НаУКМА Олег Сабура взяв участь у дизайн-сесії "How to deal with different future Russias?", метою якої було вироблення для західних ліберальних демократій дієвих варіантів політики щодо Росії, залежно від її майбутнього. Подія відбулася в рамках дворічного проекту голландського аналітичного центру Hague Centre for Strategic Studies та американського університету Georgia Tech, за підтримки Carnegie Corporation of New York.
Учасники заходу працювали з чотирма мета-сценаріями майбутнього Росії, створених в результаті аналізу більше двох тисяч академічних робіт на цю тему: 1) Вічний путінізм; 2) Сталінізм на стероїдах штучного інтелекту; 3) Розпад; 4) Європеїзація. Обговорення щодо вироблення політик проходило в чотирьох секціях: «стримування», «переконування», «санкції», а також окремо було виокремлено тему України. Захід проходив у форматі Open Space Technology, тож більшість часу провідні українські та закордонні аналітики, що взяли участь в дизайн-сесії, провели саме в дискусіях між собою. Вступне й заключне слово були за сімнадцятим Верховним головнокомандувачем Об'єднаних Збройних Сил НАТО в Європі генералом Філіпом Брідлавом.
«Такий формат обговорення виявився для мене й більшості учасників новим. Я би назвав його керованим хаосом, адже не було фіксованої участі в одній з секцій. Можна було попрацювати по одній темі й найцікавішими для тебе сценаріями, в будь-який час піти в іншу групу та долучитись до обговорення будь-якого сценарію. Однак були модератори, які фіксували головні ідеї та сприяли їх групуванню. В цілому техніка цікава та продуктивна, допомагає у стислий час провести складне опитування у великої кількості людей, що особливо цінно, коли в аудиторію зібрались провідні експерти та аналітики. Уже думаю над тим, у яких проектах ШПА можна було б використати цей формат Open Space Technology », - поділився своїми враженнями від заходу Олег Сабура.
Фото - KSE Public Policy and Governance Programs