15 серпня 2020 року Школа політичної аналітики розпочала проєкт в межах громадської ініціативи Виборча Рада UA, спрямований на місцеві вибори, які відбулися 25 жовтня.
Впродовж 2,5 місяців проєкт "Свідомий вибір до органів місцевого самоврядування 2020 року" допомагав електорату зробити свідомий вибір шляхом залучення до онлайн-дискусій з кандидатами на посаду мера та депутатів в міські, районні та обласні ради. Тож саме організація та проведення дискусій стали одними з центральних завдань проєкту.
Географію проєкту склали 4 регіони південно-східної України, а саме Харківська, Дніпропетровська, Запорізька та Одеська області. Всього в них було залучено 35 представників з 20 громадських організацій. Кожен регіон мав власного координатора.
Регіональні експерти розробили два важливі документи для кожного регіону — Запитальник та Аналітичний бріф. Перший містить перелік болісних та гострих запитань, які експерти згодом поставили кандидатам під час проведення змістовних дискусій. Аналітичний бріф, у свою чергу, мав на меті опис актуальних проблем кожного з чотирьох регіонів.
Всі Запитальники та Аналітичні бріфи були не лише публічно розміщені на офіційнійних ресурсах Виборчої Ради, але й розіслані кандидатам для якнайширшого інформування про проблеми регіону.
Налагодження комунікації з регіонами відбувалося шляхом проведення установчих та внутрішніх онлайн-зборів з кожним регіоном окремо. Інформування регіональних ЗМІ про діяльність проєкту відбувалося шляхом рекламування подій в соціальній мережі фейсбук, проведення онлайн-пресконференцій, підготовки і поширення пресматеріалів.
Менеджери проєкту тримали постійний зв'язок з регіональними координаторами та брали участь в офлайн пресконференціях, які відбувалися в регіонах та Києві.
У зв‘язку з поширенням пандемії коронавірусу всі дискусії відбулися в онлайн-режимі. Участь у дискусіях взяли 54 кандидати з різних політичних партій, які висувалися на посаду мера чи депутата міської, районної чи обласної ради.
Усі дискусії транслювалися на сторінці Виборчої Ради у фейсбуці. Записи залишаються доступними для перегляду для всіх охочих.
Таким чином, громадськість змогла побачити, чи знають кандидати про нагальні проблеми регіону, чи будуть їх вирішувати та головне — яким чином планують це робити.
По завершенню дискусій відбувся круглий стіл у Києві, на якому представники з регіонів розповіли про те, як проходили дебати, які проблеми та порушення було помічено під час проведення місцевих виборів, а також як вплинув проєкт на кожен з обраних регіонів.
В підсумку, за допомогою проєкту вдалося не лише мобілізувати частину політиків, які взяли участь у дискусіях, але й зацікавити громадськість. Для збереження та посилення такої тенденції серед виборців необхідно розвивати схожі громадські ініціативи.
За результатами місцевих виборів 2020 року, серед більш ніж 30-ти кандидатів-учасників змістовних дискусій четверо отримали мандати у міських радах, ще четверо — у обласних і ще двоє — у районних. Нижче додається детальний перелік кандидатів-учасників дискусій, які здобули перемогу на місцевих виборах 2020 року.