Історія ШПА

Школа політичної аналітики НаУКМА бере свій початок від 1998 року, коли було утворено структурний підрозділ Києво-Могилянської академії Центр досліджень національної безпеки. За ініціативи викладачів та студентів кафедри політології НаУКМА та стараннями Олексія Гараня у 2001 році Центр переформатовується та отримує назву Школа політичної аналітики (ШПА). Метою оновленої структури стало сприяння професійній підготовці студентів та аспірантів НаУКМА у сфері прикладної політології та аналізу політики.

Протягом 2001-2005 років Школа активно розвивалась та долучалась до загальноукраїнського, а згодом і міжнародного аналітичного середовища. Команда аналітиків, що складалась як з досвідчених викладачів кафедри, так і активних студентів-політологів, регулярно видавала «Вісник ШПА», проводила семінари, круглі столи, презентації. У 2004 році Школа провела соціальне оцінювання освітньої реформи в Україні для Світового Банку та  реалізувала проект для Головного управління Державної служби України. Більше того, саме ШПА щорічно готувала аналітичні огляди про Україну для видання «Nations in Transit», на підставі яких міжнародна організація «Freedom House» визначала позицію України у відповідному рейтингу.

Буремні політичні події кінця 2004 – почату 2005 року не лишили байдужими аналітиків ШПА, оскільки, попри постулат політичної незаангажованості, Школа політичної аналітики НаУКМА завжди декларувала свою активну громадянську позицію. Тож команда Школи підтримала прогресивні сили, а після перемоги Віктора Ющенка активно долучилась до розробки та вироблення публічних політик вже у статусі співробітників Секретаріату Президента України та Національного інституту стратегічних досліджень.

У зв’язку з «кадровим донорством» задля розвитку держави ШПА була вимушена оновити свій склад та залучити до своєї діяльності нових студентів, аспірантів та випускників кафедри політології. Нова команда настільки швидко опанувала навички аналітики та здобула організаційний досвід, що вже у 2008 році створила веб-портал ua-energy.org, присвячений питанням української енергетики. З часом група аналітиків, які працювали над сайтом та спеціалізувались на питаннях енергетики, виокремилась в окремий незалежний проект DіXі Group, що на сьогодні є провідним українським аналітичним центром у своєму напрямку.

Протягом 2010-2014 років Школа політичної аналітики НаУКМА, за підтримки Національного фонду на підтримку демократії, зосередила свою аналітичну роботу головним чином навколо розробки дизайну конституційної реформи та вироблення механізмів залучення до неї громадськості. Разом з тим, командою ШПА була видана серія матеріалів, присвячених реформі судової системи як невід’ємної частини глибинних змін у системі державних структур. Також цей період відзначився співпрацею з Оксфордським університетом у рамках академічно-аналітичного проекту «Коаліційний президенціалізм».

З 2014 року і по сьогодні Школа політичної аналітики НаУКМА фокусує свою увагу на тих актуальних проблемах, що постали у зв’язку з анексією Криму, військовою агресією Росії на Сході України, інформаційною війною, а також поширенням явища популізму і посиленням його негативних впливів.